Loading...

Тариф на електроенергію для населення в Україні може бути підвищений удвічі

Статті
29.01.2024
Тариф на електроенергію для населення в Україні може бути підвищений удвічі

Тариф на електроенергію для населення в Україні є одним з найбільш актуальних і дискусійних питань сьогодення. За останні роки ціна на електрику зросла майже втричі, а в 2024 році може ще подорожчати. Чому це відбувається і як це впливає на споживачів? Які переваги мають сонячні станції як альтернативне джерело енергії? Про це і не тільки читайте в нашій статті.


Як формується тариф на електроенергію?

Тариф на електроенергію для населення складається з двох основних частин: ціни на електрику, яку виробляють генеруючі компанії, і тарифу на передачу і розподіл електроенергії, який встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Ціна на електрику формується на оптовому ринку електроенергії, де генеруючі компанії продають свою продукцію постачальникам, які обслуговують кінцевих споживачів. Оптова ціна залежить від багатьох факторів, таких як попит і пропозиція, сезонність, кон'юнктура ринку, валютний курс тощо. За даними ДП «Оператор ринку», середня оптова ціна на електрику в грудні 2023 року становила 5,67 грн за кВт-год.


Тариф на передачу і розподіл електроенергії складається з двох складових: тарифу на диспетчеризацію (або оплату за системні послуги) і тарифу на доставку (або оплату за розподільчу систему). Тариф на диспетчеризацію покриває витрати оператора магістральних мереж (Укренерго) на планування, координацію і контроль за роботою електроенергетичної системи. Тариф на доставку покриває витрати оператора розподільчих мереж (обленерго) на будівництво, ремонт і обслуговування ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій і приладів обліку.

Тарифи на передачу і розподіл електроенергії встановлює НКРЕКП на підставі заявок операторів і з урахуванням їхньої фінансової стабільності, ефективності та інвестиційних потреб. За даними НКРЕКП, середній тариф на диспетчеризацію в грудні 2023 року становив 0,34 грн за кВт⋅год, а середній тариф на доставку - 1,24 грн за кВт⋅год.

Таким чином, сумарний тариф на електроенергію для населення в грудні 2023 року складав 7,25 грн за кВт⋅год (5,67 + 0,34 + 1,24). Однак уряд вирішив зберегти соціально захищений тариф для населення на рівні 2,64 грн за кВт⋅год до 31 грудня 2023 року. Це означає, що держава компенсує різницю між ринковою ціною і соцтарифом за рахунок дотацій з держбюджету. За даними Мінфіну, на цю мету у 2023 році було виділено 46,8 млрд грн.

Чому тариф на електроенергію може підвищитися у 2024 році?

За словами народного депутата Сергія Нагорняка, тариф на електроенергію для населення в Україні може бути підвищено вдвічі в 2024 році. Він буде складати трохи менше ніж 6 гривень за кВт⋅год. Про це він заявив в інтерв'ю "Телеграфу".

Основною причиною планованого підвищення тарифу є необхідність привести ціни на електрику для населення у відповідність з ринковими. Зараз держава субсидує близько 65% вартості електрики для населення, що створює значне навантаження на бюджет і породжує ланцюгову заборгованість у секторі. Крім того, така політика не сприяє ефективному використанню електроенергії та стимулюванню енергозбереження.

За словами Нагорняка, попри очевидний соціальний аспект питання, необхiдно мати на увазi i iншi аргументи:

  • Підвищення тарифу дозволить зменшити дефіцит бюджету та забезпечити фінансування інших соціальних програм.
  • Підвищення тарифу сприятиме розвитку відновлюваних джерел енергії, які є більш екологічними та надійними, ніж традиційні.
  • Підвищення тарифу стимулюватиме споживачів до економного використання електроенергії та впровадження енергоефективних заходів, таких як заміна старих ламп на світлодіодні, утеплення будинків, встановлення сонячних панелей тощо.

Як заощадити на електроенергії?

Якщо ви хочете зменшити свої витрати на електроенергію, ви можете скористатися наступними порадами:

  •  Використовуйте електроприлади з високим класом енергоефективності (А+, А++, А+++), які споживають менше електроенергії, ніж стандартні моделі.
  •  Вимикайте або витягуйте з розетки електроприлади, коли вони не використовуються, особливо ті, які мають індикатори світла або режим очікування (stand-by).
  •  Регулюйте температуру у приміщенні за допомогою термостату або програматора, щоб не перегрівати або не переохолоджувати простору. Рекомендована температура для комфортного перебування становить 18-21°C у холодний перiод i 24-26°C у спекотний.
  • Утеплюйте свiй будинок або квартиру, щоб зменшити втрату тепла через стiни, дах, пiдлогу, дверi i вiкна. Використовуйте матерiали iз хорошим коефiцiєнтом теплопровiдностi, такi як мiнеральна вата, пiнопласт, пiнополiуретан тощо.
  • Встановлюйте сонячнi панелi на даху або фасадi свого будинку або квартири, щоб виробляти власну електроенергiю з вiдновлюваного джерела. Сонячнi панелi дозволяють знизити залежнiсть вiд мережi та заощадити на рахунках за електроенергiю. Крiм того, ви можете продавати надлишок виробленої електроенергiї за «зеленим» тарифом або отримувати компенсацiю за її споживання.

Якщо ви зацікавлені в установці сонячних панелей, ми рекомендуємо звернутися до нашої компанії «Екотехнік Україна», яка займається продажом і будівництвом сонячних електростанцій. Ми пропонуємо вам якісне обладнання, професійний монтаж, гарантійне і післягарантійне обслуговування, а також допомогу в оформленні документів для отримання «зеленого» тарифу. З нашими сонячними панелями ви зможете не тільки заощадити на електроенергії, але і зробити свій внесок у захист навколишнього середовища.