Джерела відновлюваної енергії в сучасній енергетиці

Що таке джерела відновлюваної енергії?

Відновлювані джерела енергії – це відносно постійні чи циклічні потоки енергії, що пов’язані з існуванням Всесвіту, Сонячної системи і нашої планети.
Запаси нафти, газу і урану не безкінечні. Використання цих природних ресурсів погіршує екологію і загрожує всьому життю на Землі. На відміну від вуглеводних і атомних покладів, альтернативна енергетика майже безкінечна і безпечна в використанні.

До джерел відновлюваної енергії належать:

 • Енергія води (течія річок, хвилі, припливи)
 • Гео- та гідротермальні джерела
 • Сонячне світло
 • Вітер

Джерела відновлюваної енергії

Також до переліку альтернативних джерел можна додати теплову і електричну енергію чи сировину, яку отримують від технологічних процесів на виробництві і в сільському господарстві:

 • Газ з біомаси
 • Паливо з перероблених рослинних залишків, спиртів, олій
 • Метан після дегазації вугільних шахт
 • Гази доменні і коксові
 • Тепло з контурів охолодження механізмів

Як бачимо, відновлюваних джерел енергії багато, треба тільки навчитись її отримувати і раціонально використовувати.

Розвиток альтернативної енергетики і Україні і світі

Найбільш поширеним видом відновлюваної енергії у ХХ сторіччі була електрика, отримана на річкових і припливних ГЕС. Але на початку 2000-х почали стрімко розвиватись вітрові та сонячні електростанції. Станом на 2018 рік в світі близько 30% всієї енергії було отримано з відновлюваних джерел. І цю цифру людством заплановано довести до 40% у 2040 році.

Відновлювані джерела енергії в Україні

В Україні обсяги виробництва і використання енергії з відновлюваних джерел значно менші. На кінець 2019 в країні тільки 7% електрики отримано з сонячних чи вітрових електростанцій. Хоча в законі прописана мета – до 2030 року отримувати від альтернативної енергетики чверть всього потрібного обсягу, але прогнози експертів дещо скромніші. Вирахувано, що на великих станціях і в приватних домогосподарствах завдяки «зеленому тарифу» до кінця терміну його дії буде вироблятись від 13 до 20% електрики.

Плюси і мінуси відновлюваних джерел енергії

В усьому на світі водночас є користь і шкода, переваги і недоліки. Відновлювані джерела енергії не виключення. Вони дозволяють отримувати екологічно чисту електричну і теплову енергію в одному місці. Але для виробництва устаткування в інших регіонах видобувають копалини, плавлять метали і переробляють нафту. Водосховища крім того, що крутять турбіни – постачають воду людям і промисловості. Але річки замулюються, зникають цілі екосистеми на затоплених землях. Малі генеруючі установки дають можливість автономного життєзабезпечення вдома – але вони мають довгострокову окупність витрат, їхній коефіцієнт корисної дії залежить від пори року і примх погоди. Хоча з вартістю простіше: з метою розвитку альтернативної енергетики уряди різних країн встановлюють квоти на закупівлю надлишкової енергії в дрібних виробників за зеленим тарифом.

Альтернативна енергетика: крок у майбутнє

І все ж відновлювані джерела енергії розвиваються. Науковці шукають нові можливості, вже зараз є:
Водневе паливо – при згорянні перетворюється на воду, запаси водню у Всесвіті найбільші.
Велотренажери з динамо-машиною – заняття спортом суміщаються з зарядкою гаджетів чи акумуляторів для освітлення будинку.

  1. Акваріуми з водоростями – вони кондиціонують повітря і переробляють органіку на біогаз, яким потім опалюють будинок.
  2. Мініатюрні термоелектричні генератори – поки людина рухається, прилад переробляє теплову енергію тіла у струм для фітнес-браслету.
  3. Дороги з генеруючими смугами – перетворюють кінетичну енергію від ваги проїжджаючих автівок на електрику, якою живляться ліхтарі і світлофори.
  4. Двері і турнікети в метро і супермаркетах – теж працює кінетична енергія, але від поштовху людей, що проходять крізь них.

Відновлювана енергія це наше майбутнє

А в посушливому кліматі Дубаї встановили водяний автомат: колону з рослинами, що акумулюють з повітря воду в автомат для пиття. За день одна така колона може дати від 20 до 50 літрів.

Нащо взагалі відновлювані джерела енергії?

Збільшення частки відновлюваних джерел енергії в загальному обсязі енергетичних потреб землян – це шлях до розумного використання природних ресурсів. Це піклування про здоров’я майбутніх поколінь і збереження червонокнижних рослин і тварин. Також це нові висококваліфіковані робочі місця, які потягнуть за собою науку і освіту, дадуть можливість створювати комфортні умови у складному кліматі без шкоди для екології. Розвиток галузі з часом дозволить використовувати земний досвід на інших планетах і в дальніх космічних подорожах. Не виключено, що просуваючись в цьому напрямку, людство колись отримає доступ і до енергії гравітації, і до миттєвих подорожей у часі та просторі.

Щоб отримати безкоштовну консультацію по запитанню, що вас цікавить - залиште свої дані і
Ми звяжемось з вами!